top of page
Search

Jak mówić do kamery - 10 Praktycznych porad.


Cześć! Dziś porozmawiamy o sztuce, która dla wielu wydaje się równie skomplikowana co budowa rakiety kosmicznej – jak mówić do kamery, żeby ludzie faktycznie chcieli nas słuchać. No bo powiedzmy sobie szczerze, ile razy zdarzyło Ci się kliknąć na filmik, tylko po to, żeby po trzech sekundach uciec szybciej niż gazela przed lwem? No właśnie. Ale bez obaw, mam dla Ciebie kilka złotych rad, jak to zrobić.


1. Bądź sobą, ale takim na sterydach


Pierwsza i chyba najważniejsza rada – bądź sobą. Ale nie takim zalanym, niedzielnym sobą w piżamie. Pomyśl o sobie w najlepszym wydaniu, dodaj do tego odrobinę energii, jakbyś właśnie wypił kubek najlepszej kawy w mieście. Pamiętaj, kamera potrafi pochłonąć część Twojej energii, więc dodaj trochę więcej ognia do swojego wystąpienia, niż zazwyczaj.


2. Wpatruj się w obiektyw jak w oczy swojego najlepszego słuchacza


Wyobraź sobie, że obiektyw kamery to oczy Twojego najlepszego przyjaciela. Nie mów do ekranu, nie mów do siebie – mów do niego. To pomoże Ci nawiązać pewnego rodzaju intymność z widzem, sprawiając, że poczują się oni, jakbyś rozmawiał bezpośrednio z nimi. Magiczne, prawda?


3. Mów klarownie, ale nie jak lektor z filmu dokumentalnego


Twoje słowa powinny płynąć jak miód – słodko i gładko. Staraj się mówić wyraźnie, ale bez przesady. Nie chcesz przecież brzmieć jak lektor z filmu o życiu mrówek, chyba że właśnie o tym jest Twój vlog (wtedy super, daj znać w komentarzach). Dodaj trochę melodii do swojego głosu, niech nie będzie monotonny. To jak z muzyką – nikt nie chce słuchać jednego dźwięku przez pięć minut.


4. Znaj swoje kwestie, ale nie bądź jak papuga


Znaj swoje materiały. Ale serio, musisz wiedzieć, o czym mówisz, zanim naciśniesz przycisk nagrywania. To nie oznacza, że musisz się nauczyć wszystkiego na pamięć. Bądź jak dobry improwizator – zarysuj sobie główne punkty, ale zostaw miejsce na spontaniczność. To sprawia, że całość wydaje się bardziej naturalna i autentyczna.


5. Używaj języka ciała, ale nie jak na pierwszej lekcji pantomimy


Twoje ciało mówi prawie tyle, co usta, więc używaj go mądrze. Gestykuluj, ale nie przesadzaj. Nie chcesz przecież, żeby ludzie zastanawiali się, czy próbujesz niepostrzeżenie odgonić muchy, zamiast skupić się na tym, co masz do powiedzenia.


6. Uśmiechaj się, nawet jeśli mówisz o podatkach


Uśmiech to uniwersalny język, który każdy rozumie. Nawet jeśli temat nie jest najweselszy na świecie, uśmiechnięta twarz sprawia, że ludzie są bardziej skłonni do słuchania. To jak podanie ręki przy wejściu – tworzy pierwsze, pozytywne wrażenie i otwiera drzwi do dalszej rozmowy.


7. Zaskocz swoją publiczność, ale bez efektu WTF


Ludzie uwielbiają być zaskakiwani, ale w granicach rozsądku. Rzuć co jakiś czas jakąś ciekawostkę, mało znanym faktem czy osobistą anegdotą, która jest związana z tematem. To jak doprawienie potrawy – odpowiednia ilość sprawia, że jest pyszna, ale przesadzenie z solą może wszystko zepsuć.


8. Miej pasję, jakbyś opowiadał o miłości swojego życia


Jeśli ty nie jesteś zainteresowany tym, co mówisz, jak możesz oczekiwać, że ktoś inny będzie? Mów o rzeczach, które naprawdę Cię pasjonują, o których mógłbyś rozmawiać godzinami. Ta pasja jest zaraźliwa i może przenieść się na Twoją publiczność, sprawiając, że będą chcieli słuchać więcej.


9. Bądź przygotowany na błędy, ale traktuj je jak część show


Nikt nie jest idealny, a każdy popełnia błędy. Kiedy coś pójdzie nie tak (a na pewno się to stanie), nie wpadaj w panikę. Śmiej się z tego, przyznaj się bez bicia i idź dalej. Ludzie cenią autentyczność i to, że potrafisz przyjąć na klatę małe wpadki, tylko zwiększa Twoją sympatię w ich oczach.


10. Koniec musi być początkiem


Zakończ swoje wystąpienie w taki sposób, aby ludzie chcieli więcej. Zadaj pytanie, zaproponuj rozwiązanie problemu, na którym się skupiałeś, albo po prostu zakończ z cliffhangerem, który zostawi ich z ciekawością co będzie dalej. To sprawi, że będą wyczekiwać na kolejny odcinek jak na nowy sezon ulubionego serialu.


Podsumowanie


Mówienie do kamery to sztuka, którą każdy może opanować. Nie potrzebujesz do tego specjalnych umiejętności – wystarczy trochę praktyki, odrobina autentyczności i spora dawka entuzjazmu. Pamiętaj, że każdy wielki mówca zaczynał od zera, więc nie zrażaj się początkowymi trudnościami. Trzymam za Ciebie kciuki i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć Cię w akcji!

6 views0 comments

Comments


bottom of page